Haftanın Yeni Filmleri 13.05.2022  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 13.05.2022 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Selman Kayabaşı
 

 

Kurtuluş Hattı
Kurtuluş Hattı

Kurtuluş Hattı (Atatürk’ün Nutuk’ta teşekkür ettiği tek sivil olan Hamdi Martonaltı’nın hikayesi.) 1918 yılının sonu.. Birinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren anlaşmalar imzalanmış, Osmanlı İmparatorluğu birçok cephede mağlup olmuştur. Kafkas Cephesi’nde posta memuru olarak askerliğini yapan Hamdi (24), bağlı olduğu birliğe 4 yıldır devam eden savaşın bittiği müjdesini ulaştırmak üzere yola çıkar. Bir dağın eteğinde kurulu birlik, Hamdi’nin “hepinize müjde getirdim” narasıyla heyecanlanır. Hamdi, elindeki telgrafı Kafkas Cephesi Komutanı’na teslim eder. Hususi çadırında Hamdi ile baş başa kalan Komutan için yüzleşme günüdür. Yıllardır Hamdi’nin getirdiği ama sadece kendisinin okuduğu mektupları, çekmecesinden çıkarır. Zarfları Hamdi’ye teslim eder, askerlerin yanına giderler. Komutan, “Size bir müjdem var, büyük harp bitti!” dedikten sonra senelerdir sakladığı haberleri, terhis olacak askerlere okumaya başlar. Mektuplarda saklanan ve komutanın askerlerine kıyamadığı için vermediği bilgiler, askerlerin diğer cephelerde şehit olmuş ağabeyleri ve babaları hakkındaki telgraflardır. Askerler, terhis olacaklarını öğrendikleri gün çok ağır haberleri de almak zorunda kalırlar. Bunlardan biri de bizzat Hamdi’dir: Hamdi’nin babası ve ağabeyi farklı cephelerde şehit olmuştur. Hamdi yıkılır, ne yapacağını bilemez ama diğer askerler gibi yola koyulur, Kafkas Cephesi’nden İstanbul’daki evine yola çıkar. İstanbul’da “askerin terhis olduğu” haberine en çok sevinenlerden biri Hamdi’nin yeğeni Asım (6)’dır. Henüz bebekken cepheye giden ve yüzünü bile hatırlamadığı babası Mehmet eve dönecektir.
The drama of the telegraph officer, to whom Mustafa Kemal Atatürk gave special thanks.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2021
Tarz * : History Drama
Süre : 114 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Selman Kayabaşı
Senaryo : Selman Kayabaşı
Müzik : Zeynep Alasya
Görüntü Yönetimi : Ercan Işık
Kurgu : Selman Kayabaşı
Sanat Yönetimi : Mustafa Ziya Ülkenciler
Oyuncular : Mustafa Açıktan, Gülsüm Ali, Mesut Mutluer, Serkan Şenalp, Ahmet Canıhür, Emin Gürsoy., Nizam Namidar, Serkan Şenalp, Aybike Turan, Kaan Turgut.
Yapımcı Firma : Yakın Plan (Selman Kayabaşı, Hamdi Erdoğan)
Dağıtımcı Firma : CGVMars
Sınıflandırma : 6+ 10A
Editör : (5/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır