Haftanın Yeni Filmleri 08.03.2024  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 08.03.2024 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Gökçe Kaan Demirkıran
 

 

Lise
Lise

Taş duvarlarına tarih yazan Kayseri Lisesi'nin belgeseli... Sultan İkinci Abdülhamit devrinde bir eğitim reformu yaşanır. İmparatorluğun kötü gidişine dur demek isteyen idare İstanbul’a sıkışmış eğitim hayatını Rumeli, Anadolu ve Ortadoğu’ya açmak ister. Müslüman çoçukların daha iyi eğitim almasının önünün açılması ve Devlet-i Ali’ye sadık memurlar yetişmesi hedeflenir. İmparatorluğun birçok şehrinde okullaşma başlar. Bu şehirlerden biri de Kayseri’dir. 1893 yılında Kayseri İdadisi açılır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sıkıntılarla geçen son dönemlerine tanıklık eder. Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nın etkilerini birebir yaşar. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kayseri İdadisi bir çok çağdaşı gibi Sultani’ye dönüşür. Ankara’ya yakınlığı olması nedeniyle de Kurtuluş Savaşı’nın birinci elden tanığıdır Kayseri. Eskişehir Kütahya Savaşlarının kaybedilmesinin ardından Ankara’daki meclisin Kayseri’ye, Kayseri Sultanisi’nin binasına taşınması tartışmaları olur. Sakarya Irmağının doğusuna kayıp vermeden çekilen Türk Ordusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in önderdliğinde Sakarya Meydan Muharebesine hazırlanır. Kayseri Sultanisi öğrencileri yanı başlarındaki bu kurtuluş mücadelesine tanıklık etmekle yetinmez, bizzat, içinde yer almak isterler. Sakarya Savaşına katılan lise çağındaki bu öğrencilerin unutulmuş hikayesi yürekleri burkar. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından kurulan genç Cumhuriyet için Kayseri Sultanisi ve çağdaşları çok önemlidir. Çünkü yeni ülkenin geleceği bu okullarda yetişir. Atatürk’ün de bizatihi ziyaret ettiği Kayseri Sultanisi Cumhuriyetle birlikte Kayseri Lisesi adını alır. Türkiye’nin sosyal, siyasal ve gündelik hayatına oldukça etki eden Kayseri iki cumhurbaşkanı yetiştirmiş, çok sayıda, sanatçı, iş insanı ve değerli öğretmenlere ev sahipliği yapmıştır. Mimarisi ile de bugün Türkiye’nin yakın tarihinin önemli mekanlarından biri olan Kayseri Lisesi şehrin de simgelerindendir. Kayseri şehri için orası çoğu zamanda yalnızca Lise adıyla anılır.
Documentary of Kayseri High School, which wrote history on its stone walls...

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2023
Tarz * : Documentary
Süre : 50 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Gökçe Kaan Demirkıran
Senaryo : Gökçe Kaan Demirkıran
Müzik :
Görüntü Yönetimi :
Kurgu : Hakan Kızıltaş
Sanat Yönetimi :
Oyuncular : Halil İbrahim Bayrak, Bila Nayır, Sefa Evran. Seslendirme: Gürkan Uygun.
Yapımcı Firma : Film Deney (Serhan Çetinsaya, Gökçe Kaan Demirkıran)
Dağıtımcı Firma : CGVMars
Sınıflandırma : Genel
Editör : (6/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları

Mesafeli Satış Sözleşmesi | Teslimat ve İade Şartları | Gizlilik Politikası

© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır